nasze
Marqués de Riscal, Rioja, Hiszpania

Opisywany obiekt nie jest typowym projektem architektury winiarskiej.

W przeciwieństwie do poprzednio opisywanych obiektów (Bodega Portia, La Rocca, Dominus Winery), nie produkuje się tutaj samego wina, jest natomiast super luksusowym (6 gwiazdek) hotelem. Ponieważ jednak zlokalizowany jest w samym centrum słynnego regionu winiarskiego Rioja, a także w swoim programie oferuje silnie rozbudowane programy „winiarskie” (degustacje, zwiedzanie winnic, winoterapia itp), powszechnie zaliczany jest do nurtu architektury winiarskiej.

1marques-de-riscal

Hotel Marqués de Riscal, należy do sieci Luxury Collection i został zaprojektowany przez pracownię architektoniczną Frank O. Gehry. Obiekt jest drugą w Hiszpanii, zaiste mistrzowską realizacją tych architektów, po Guggenheim Museum w Bilbao.

Z każdego z oferowanych 43 pokoi hotelowych, jak i rozlicznych tarasów, rozpościerają się niezapomniane widoki na otaczające winnice i miasteczko Elciego. Żeby nie wspomnieć o średniowiecznych piwnicach zaadoptowanych na sale bankietowe.

Nie trzeba chyba dodawać, iż restauracje [hotelowa i 1860 Restaurant] oferują zapierające dech karty win, doradztwo profesjonalnych sommelierów, jak i majstersztyki tak regionalnej, śródziemnomorskiej, jak i międzynarodowej sztuki kulinarnej. Z kolei Wine Bar Vinoteca i Rooftop Lounge – Library zawsze gwarantują gustowną atmosferę, z panoramicznymi widokami na okolicę.

2marques-de-riscal

Legendarne Caudalíe Vinothérapie® Spa, z Bordeaux, jest odpowiedzialne za pełny program SPA z basenem, saunami, centrum fitness i 14-a pokojami zabiegowymi.

Program SPA oparty jest na winoterapii. Winoterapia, to kosmetyczny program stosowania do zabiegów pielęgnacyjnych winogron, soku z winogron jak i żelów powstałych na bazie skórek, samego miąższu i pestek z winogron bogatych w polifenole, anthocjany, minerały i witaminy zapewniające silne efekty anty-oksydacyjne. Żeby nie zapomnieć o kąpielach w macerowanym [ze skórkami i pestkami] soku winogronowym.

© Adam Stankiewicz

Źródła

1. Atlas Win Świata, J.Robinson, H. Johnson
2. Bryla.pl
3. Rzepa.pl
4. JM Design.com
5. Austria.com
6. Bankier.pl
7. Frank Gehry.com
8. Marqués de Riscal.com
9. Enoturystyka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany.

Nasze Pierwsze Wino zawiera treści przeznaczone dla osób pełnoletnich. Treści mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz. U. 2012 poz. 1356).