Opisywany obiekt nie jest typowym projektem architektury winiarskiej.

W przeciwieństwie do poprzednio opisywanych obiektów (Bodega Portia, La Rocca, Dominus Winery), nie produkuje się tutaj samego wina, jest natomiast super luksusowym (6 gwiazdek) hotelem. Ponieważ jednak zlokalizowany jest w samym centrum słynnego regionu winiarskiego Rioja, a także w swoim programie oferuje silnie rozbudowane programy „winiarskie” (degustacje, zwiedzanie winnic, winoterapia itp), powszechnie zaliczany jest do nurtu architektury winiarskiej.

1marques-de-riscal

Hotel Marqués de Riscal, należy do sieci Luxury Collection i został zaprojektowany przez pracownię architektoniczną Frank O. Gehry. Obiekt jest drugą w Hiszpanii, zaiste mistrzowską realizacją tych architektów, po Guggenheim Museum w Bilbao.

Z każdego z oferowanych 43 pokoi hotelowych, jak i rozlicznych tarasów, rozpościerają się niezapomniane widoki na otaczające winnice i miasteczko Elciego. Żeby nie wspomnieć o średniowiecznych piwnicach zaadoptowanych na sale bankietowe.

Nie trzeba chyba dodawać, iż restauracje [hotelowa i 1860 Restaurant] oferują zapierające dech karty win, doradztwo profesjonalnych sommelierów, jak i majstersztyki tak regionalnej, śródziemnomorskiej, jak i międzynarodowej sztuki kulinarnej. Z kolei Wine Bar Vinoteca i Rooftop Lounge – Library zawsze gwarantują gustowną atmosferę, z panoramicznymi widokami na okolicę.

2marques-de-riscal

Legendarne Caudalíe Vinothérapie® Spa, z Bordeaux, jest odpowiedzialne za pełny program SPA z basenem, saunami, centrum fitness i 14-a pokojami zabiegowymi.

Program SPA oparty jest na winoterapii. Winoterapia, to kosmetyczny program stosowania do zabiegów pielęgnacyjnych winogron, soku z winogron jak i żelów powstałych na bazie skórek, samego miąższu i pestek z winogron bogatych w polifenole, anthocjany, minerały i witaminy zapewniające silne efekty anty-oksydacyjne. Żeby nie zapomnieć o kąpielach w macerowanym [ze skórkami i pestkami] soku winogronowym.

© Adam Stankiewicz

Źródła

1. Atlas Win Świata, J.Robinson, H. Johnson
2. Bryla.pl
3. Rzepa.pl
4. JM Design.com
5. Austria.com
6. Bankier.pl
7. Frank Gehry.com
8. Marqués de Riscal.com
9. Enoturystyka