Niezwykłość Dominus Winery, polega m.in. na tym, iż pomimo, że znajduje się w samym środku Nowego Świata, to zasady według, których została zaprojektowana i zbudowana narodziły się w Starym Świecie.

Właścicielem Dominus’a jest Christian Moueix‚ legenda w winiarskiej branży i jednocześnie współwłaściciel ikony bordeaux – Château Petrus.

1dominus-winery

Wytwórnia ta została zaprojektowana niezwykle racjonalnie tak, iż większość operacji winiarskich rozwija się tutaj w sposób organiczny. Linearny budynek ma długość 101 m, szerokość 25 m i wysokość 9 m. Projektanci umieścili w nim trzy funkcjonalne mechanizmy wytwórni win – pomieszczenie z kadziami fermentacyjnymi wykonanymi ze szlachetnej, kwasoodpornej stali, piwnice gdzie wino dojrzewa w dębowych beczkach oraz w pełni zautomatyzowaną linię butelkowania I etykietowania. Kolejnym pomieszczeniem jest skład win gdzie są one etykietowane i pakowane do drewnianych skrzynek, przechowywane do czasu sprzedaży i, w ostatnim etapie, ekspediowane.

2dominus-winery

Najważniejszym przesłaniem autorów projektu ( Herzog & de Meuron) było to, aby to winnica [a nie sam obiekt] była najważniejszą, dlatego więc budynek został, niejako wtopiony w otaczający pejzaż.

Unikalny projekt Dominus’a w szczególności uwzględnia konieczność kontroli temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. Klimat Doliny Nappa jest ekstremalny. Często jest tu bardzo gorąco w ciągu dnia i bardzo zimno w nocy. Najpowszechniejszą, stosowaną zwykle metodą radzenia sobie w takich warunkach jest instalacja systemu wentylacyjnego. W omawianym jednak projekcie, architekci zaproponowali nowe rozwiązanie polegające na zastosowaniu ścian , które same regulują temperaturę. Ściany tej wytwórni są w rzeczywistości ustawionymi jedne na drugich, drucianymi klatkami wypełnionymi kamieniami [gabiony], które stanowią obojętną masę chroniącą pomieszczenia przed ekstremalnymi temperaturami. W zależności od funkcji pomieszczeń‚ które się za nimi znajdują‚ zmienia się gęstość ułożonych kamieni.

3dominus-winery

Kosze wypełnione są mniej lub bardziej ściśle w zależności od potrzeb danej sekcji wytwórni. Dzięki temu, niektóre ściany są całkowicie nieprzenikalne, podczas gdy inne przepuszczają nieco światła. Do wypełnień użyto miejscowego ciemnozielonego i czarnego, lokalnego bazaltu by wtopić budynek w otaczający pejzaż.

Zdaniem autorów projektu:

Dominus intryguje detalem ukrytym w najprostszej‚ pudełkowej formie. Zastosowanie gabionów można opisać jak rodzaj kamiennej plecionki z różnymi poziomami przezroczystości, bardziej podobnymi do łupiny niż do tradycyjnej roboty kamieniarskiej.

© Adam Stankiewicz

Źródła

1. Atlas Win Świata, J.Robinson, H. Johnson
2. Bryla.pl
3. Rzepa.pl
4. JM Design.com
5. Austria.com
6. Bankier.pl
7. Frank Gehry.com
8. Marqués de Riscal.com
9. Enoturystyka