nasze
La Rocca w Rocca di Frassinello, Toskania, Włochy

La Rocca, oddana do użytku na początku roku 2008, została zaprojektowana przez Renzo Piano.

Ukryta u stóp jednego ze wzniesień Maremmy w Toskanii, zbudowana na planie kwadratu. Jej serce to amfiteatr (50 mkw) na 2500 miejsc‚ ale…. zamiast widzów leżakuje tutaj wino w debowych beczkach. Wino dojrzewa w La Rocca, w zaiste najbardziej widowiskowej scenerii. To tutaj właśnie właściciele urządzili uroczystą kolację dla 600 gości inaugurującą otwarcie budynku.

1la-rocca-w-rocca

W przedsięwzięcie zaangażowany jest m.in. baron Eric de Rothschild‚ właściciel Château Lafite.

Dach piwnicy w Rocca di Frassinello tworzy obszerna blado ceglastą piazza. Tu Renzo Piano postawił niemal całkowicie szklany pawilon, kontrastując go równoległościanem koloru koralowego przypominającym fabryczny komin. To wieża‚ która pozwala kontrolować temperaturę i wilgotność powietrza. Od strony otaczających winnic widać tylko rzeczony “komin” i jego horyzontalną przeciwwagę – podłużną niską ścianę budynku.

2la-rocca-w-rocca

Dwie najprostsze geometryczne formy utrzymane w zdecydowanej‚ jednolitej kolorystyce.

© Adam Stankiewicz

Źródła

1. Atlas Win Świata, J.Robinson, H. Johnson
2. Bryla.pl
3. Rzepa.pl
4. JM Design.com
5. Austria.com
6. Bankier.pl
7. Frank Gehry.com
8. Marqués de Riscal.com
9. Enoturystyka

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany.

Nasze Pierwsze Wino zawiera treści przeznaczone dla osób pełnoletnich. Treści mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz. U. 2012 poz. 1356).