Od czasu ostatniego naszego spotkania z Mariuszem Kamińskim przy lampce polskiego wina dużo rozmawialiśmy
o potrzebie opowiedzenia
o odradzających się polskich tradycjach winiarskich – m.in. w naszym regionie Świętokrzyskim.

Pod tym względem tak mało się dzieje w Kielcach! Uznaliśmy, że moglibyśmy połączyć pasje i wspólnymi siłami – Wehikuł Smaku oraz Nasze Pierwsze Wino – przybliżyć odrobinę historii polskiego winiarstwa, zapraszając wybrane winnice do współdziałania w pilotażowym wydarzeniu pt. „Wybieramy Polskie Wino w Wehikuł Smaku”. Dlatego też poprosiliśmy przyjaciół, aby podpowiedzieli nam, jakie polskie wina mogłyby znaleźć się tutaj. Przy tej okazji razem z kolegami mogliśmy zrobić tatara idealnego, spróbować różnych kaw, lodów czy też wyśmienitego spaghetti bolognese. Degustacje odbywały się 1, 8 i 15 lipca 2017 roku i cieszyły się sporym zainteresowaniem. Spotkania pokazały także, jak mało jeszcze wiemy o polskim winiarstwie.

Podczas pierwszego spotkania, gościom najbardziej przypadły do gustu wina Riesling Późny Zbiór 2016 z Adoria Vineyards oraz Regent/Rondo 2015 z Winnicy Turnau. Warto wspomnieć, że Winnica Adoria położona jest w miejscowości Zachowice, 30 km na południe od centrum Wrocławia, gdzie produkowane jest wino z własnych upraw: Riesling, Bacchus, Chardonnay i Pinot Noir. Winnica prowadzona jest przez właściciela Mike’a Whitneya i została założona w 2005 roku. Natomiast wspomniana już Winnica Turnau założona w 2012 roku, położona jest w miejscowości Baniewice na Zachodnim Pomorzu w woj. zachodniopomorskim, 50 km od Szczecina. Winnica ta składa się z dwóch parceli mających w sumie około 30 hektarów. Obsadzone są głównie szczepami Solaris i Johanniter, a także Riesling, Hibernal, Seyval Blanc, Rondo, Regent i Cabernet. Z winnicą Turnau współpracuje niemiecki twórca win z Nadrenii – Frank Faust.

2016 Riesling Późny z Winnicy Adoria.

2016 Riesling Późny Zbiór, to białe półwytrawne wino; w winie wyczuwalne są nuty mineralne, owoców cytrusowych i ananasa.

Rondo/Regent 2015 to czerwone wytrawne dwuodmianowe wino ze szczepów Rondo i Regent, w nosie przywodzi na myśl zapachy dymu, skóry i ziemi, ale obecna woń czereśni łagodzi ten charakter; w posmaku kakao gra z czereśniową pestką, a zaokrąglona taneczność, wynikająca z dojrzewania w beczce, czyni wino poważnym i statecznym. Polecane do: makaronów, czerwonych mięs, serów. Naszym zdaniem, to najlepsze czerwone wytrawne dwuodmianowe wino ze szczepów hybrydowych Rondo i Regent jakie mieliśmy okazję w ostatnich latach degustować. Nastawy Regent i Rondo oddzielnie macerowano. Przez 2 tyg. fermentowano w miazdze w temperaturze 24-26 stopni Celsjusza w tankach ze stali nierdzewnej. Po sprasowaniu miazgi, przez 3 kolejne tygodnie prowadzono fermentację malolaktyczną w tankach. Dopiero po niej Regent i Rondo skupażowano w proporcjach 50/50 w nowej beczce amerykańskiej, gdzie wino dojrzewało przez 9 miesięcy.

Rondo/Regent 2015 z Winnicy Turnau.

Przy drugim spotkaniu nasi przyjaciele upodobali sobie szczególnie wino NARKISSOS 2016 z Winnicy Avra oraz Oriolus 2015 z Winnicy De Sas. I tu warto wspomnieć, że Winnica AVRA położona jest  w pobliżu Szydłowa w woj. świętokrzyskim. Ta malownicza okolica leżąca pomiędzy Ponidziem i Górami Świętokrzyskimi, jest urzekająca. Wybitna cisza, spokój, pola ozdobione kępami drzew, spokojne wsie i małe miasteczka z zabytkowymi kościołami i synagogami, pałace wśród starych parków, w pobliżu zalew Chańcza – raj dla wędkarzy i amatorów kąpieli, którym marzy się spokojny wypoczynek. Tylko kilkadziesiąt kilometrów dzieli winnice Avra od szlaków Gór Świętokrzyskich, urokliwego Sandomierza, Buska czy Kielc. W okolicy roi się od przepięknych miejsc odpowiednich na krótkie wypady na weekend. Winnicę założono w 2012 roku. Właścicielami winnicy są Elżbieta i Tomasz Woźniakowie. Uprawia się tutaj winorośl o szczepach Regent, Rondo, Solaris, Seyval Blanc, Bianca, Cabernet Cortis, Zweigelt, Muscaris i Riesling. Natomiast Winnica De Sas położona jest w miejscowości Wsi Czeszyce na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Baryczy w woj. dolnośląskim, 15 km od Milicza, 70 km od Wrocławia. Uprawiane są tutaj szczepy winorośli: Gewürztraminer, Riesling, Solaris, Regent, Pinot Noir, Pinot Gris, Dornfelder; winnice założono w 2006 roku przez Annę Zuber i Leszka Budzyńskiego. Nie przypadkiem Dolinę Baryczy można określić jako unikalną mozaikę środowisk, gdzie spotykamy tu wiele gatunków roślin i zwierząt w ornitologicznym rezerwacie „Stawy Milickie” – prawdziwy ptasi raj. Stąd też obecność ptaków pojawiła się na etykietach tutejszych win.

NARKISSOS 2016 z Winnicy Avra.

NARKISSOS 2016  to białe wytrawne jednoodmianowe wino ze szczepu Bianca; niefiltrowane; aromatyczne, orzeźwiające z subtelną nutą musmuli, bergamotki i agrestu; niepowtarzalny ziołowo-kwiatowy aromat i pozostałe po fermentacji bąbelki dodają mu świeżości i lekkości.

Oriolus 2015 z Winnicy De Sas.

Oriolus 2015, to białe wytrawne jednoodmianowe wino ze szczepu Solaris 2015; ręczny zbiór i selekcja owoców.

W ostatnim spotkaniu nasi goście wskazali dwa wina z Winnicy Jaworek tj. Jaworek Pino-re 2015 oraz Jaworek Chatone 2015. Rewelacją było też wino RO XVI z Winnicy Carolus. Winnica Jaworek położona jest w miejscowościach w Miękini pod Środą Śląską oraz w Wińsku w woj. dolnośląskim. Uprawia się tutaj ponad 30 odmian winorośli sprowadzonych m.in. z Niemiec, Austrii i Francji. Winnica Jaworek założona została przez Ewę i Lecha Jaworków w 2001 roku. Pierwsze winogrona zebrano tutaj w 2003 roku. W 2006 roku wina Jaworek zostały włączone przez Ministerstwo Rolnictwa na listę Produktów Tradycyjnych. I w końcu nasza kolejna rodzima winnica z woj. świętokrzyskiego – niewielka, półhektarowa rodzinna Winnica Carolus położona w miejscowości Szczeka, założona w 2007 roku przez Wacława Szczoczarza. Uprawia się tutaj winorośl Marechal Foch, Rondo, Regent, Seyval Blanc, Hibernal, Gewürztraminer i kilka odmian deserowych.

Jaworek Pino-re 2015 z Winnicy Jaworek.

Jaworek Pino-re 2015 to czerwone wytrawne wino jednoszczepowe Pinot Noir o wyczuwalnym aromacie dębiny, nieprzykrywającej całkowicie owocowego charakteru tej klasycznej odmiany; fermentacja malolaktyczna nadała winu krągłości.

Jaworek Chatone 2015 z Winnicy Jaworek.

Jaworek Chatone 2015 to białe wytrawne jednoszczepowe wino Chardonnay, gdzie wyselekcjonowanie najbardziej dojrzałych gron umożliwia przeprowadzenie fermentacji malolaktycznej, która łagodzi i układa wino w harmonijną równowagę pomiędzy kwasowością a smakiem jabłka, ananasa, owoców cytrusowych.

RO XVI z Winnicy Carolus.

RO XVI to wino czerwone wytrawne ze szczepu Rondo. Wino dość cierpkie, barwy ciemnej, rubinowej i przyjemnym czereśniowym korzennym aromacie z dodatkiem leśnych owoców. Polecane do: dziczyzny, grillowanego mięsa, pieczeni, serów

Poniżej prezentujemy pozostałe polskie wina, które degustowaliśmy w Wehikuł Smaku.

2015 Pinot Noir z Winnicy Adoria to czerwone wytrawne wino, wyróżnione Srebrnym Medalem Award DECANTER World Wine Awards 2017. Według właściciela winnicy odmiana Pinot Noir jest kapryśna, a przez to trudna w uprawie; dobrze pielęgnowana odwdzięcza się pełnym smakiem i zapachem owoców. Pinot Noir Adoria dojrzewało w dębowych beczkach. Jest znakomite do długiego leżakowania.

2015 Pinot Noir z Winnicy Adoria.

2016 Chardonnay z Winnicy Adoria to białe wytrawne wino, uzyskane z późnego zbioru. Wino fermentowało w beczkach z dębu amerykańskiego, a odpoczywało w zbiornikach ze stali nierdzewnej; doskonale komponuje się z rybami i owocami morza, drobiem, wieprzowiną oraz idealnie uzupełnia smak kremowych serów.

2016 Chardonnay z Winnicy Adoria.

Solaris 2015 z Winnicy Turnau  to białe wytrawne wino, w smaku i aromacie gruszki, brzoskwini i miodu, gdzie wyraźna grejpfrutowa kwasowość równoważy się z wytrawnością i dojrzałością owoców. Wino intensywne i charakterne o niezwykle stabilnej budowie i pikanterii. Polecane do: białe i czerwone mięso, ryby, makarony.

Seyval Blanc 2015 z Winnicy Turnau to białe półwytrawne wino, w zapachu wyczuwalne pomarańcze i owoce mango; w ustach wino jest pikantne i kremowe a w  smaku przypominające dojrzałe brzoskwinie. Polecane do: kuchni azjatyckiej, owoców morza, makaronów.

Seyval Blanc 2015 z Winnicy Turnau.

Johanniter 2015 z Winnicy Turnau to białe półsłodkie wino, w aromacie wyczuwalne świeże jabłka z dojrzałym agrestem, w smaku rześkość zielonych owoców przełamuje przyjemna brzoskwiniowa słodycz, a całość wieńczy szlachetna kwasowość, pozwalająca zachować orzeźwienie i lekkość. Polecane do: aperitifu, do białego mięsa, sałatek i deserów.

Johanniter 2015 z Winnicy Turnau.

GIRASSOL 2016 z Winnicy Avra to białe półsłodkie jednoodmianowe wino ze szczepu Solaris; niefiltrowane, aksamitne wino o smaku słodkich jabłek, dojrzałych brzoskwiń i świeżym, intensywnym owocowo-kwiatowym aromacie z delikatną nutą różanych konfitur.

GIRASSOL 2016 z Winnicy Avra.

ALPEVIOL 2016 z Winnicy Avra to różowe półwytrawne jednoodmianowe wino ze szczepu Rondo; niefiltrowane, aromatyczne, lekkie, orzeźwiające wino o delikatnej łososiowej barwie z bladoróżowym  refleksem; wysoka kwasowość zrównoważona głębią aromatów i obfitością owocowych smaków dojrzałych poziomek i winogron.

ALPEVIOL 2016 z Winnicy Avra.

RED WEED 2015 z Winnicy Avra to wino czerwone wytrawne dwuszczepowe Regent 70% / Rondo 30%; niefiltrowane, harmonijne, przyjemne i zrównoważone wino o intensywnej, purpurowej barwie; leżakowane 10 miesięcy w używanej beczce dębowej; lekka kwasowość dodaje świeżości, wyczuwalne aromaty wiśni i wędzonej śliwki.

RED WEED 2015 z Winnicy Avra.

Milvus-Parus 2015 z Winnicy De Sas to białe wytrawne dwuodmianowe wino ze szczepu Gewürztraminer (85 %) i Riesling i (15 %); ręczny zbiór i selekcja owoców.

Milvus-Parus 2015 z Winnicy De Sas.

Kvevri Milvus 2015 z Winnicy De Sas to białe jednoodmianowe wino ze szczepu Gewürztraminer; ręczny zbiór i selekcja owoców; fermentacja na skórkach w kwewri, na własnych drożdżach; 8 miesięcy w kwewrii, następnie 6 miesięcy w stalowym tanku; wino bez dodatku środków klarujących i siarki, niefiltrowane.

Kvevri Milvus 2015 z Winnicy De Sas.

Kvevri Botaurus z Winnicy De Sas to wino jednoszczepowe Pinot Noir; po fermentacji na własnych drożdżach zamknięte przez 8 miesięcy w amforze, potem w stalowym tanku i 6 miesięcy w beczce dębowej, bez środków do klarowania, bez filtracji, bez dodatku siarki.

Kvevri Botaurus z Winnicy De Sas.

RE XVI to wino czerwone wytrawne ze szczepu Regent. Wino cechuje się lekkim owocowym aromatem, ciemną barwą. Wyczuwalna w smaku suszona śliwka, czarna porzeczka, jarzyny. Aromaty korzenno dymne. Odmiana Regent pozwala uzyskać wina o ognistym południowym charakterze. Polecane do: kaczki, jagnięciny, czerwonego mięsa, serów, makaronów; doskonale sprawdza się przy mięsie grillowanym.

RE XVI z Winnicy Carolus.

SeHiGe 2016 to wino półsłodkie powstało jako kupaż trzech szczepów: Seyval, Hibernal i Gewürztraminer. Bogactwo smaków i aromatów: zielone jabłko, mięta, cytryna, brzoskwinia, mango, tymianek, płatki róży, liczi. Fantastyczne wino! Najlepiej podawać w temp. 8-12 stopni Celsjusza.

SeHiGe 2016 z Winnicy Carolus.

Roso XVI to różowe półsłodkie wino jednoszczepowe Rondo. Dużo Świeżości, owoców, kwiatów. Wino świetnie sprawdza się przy lekkich przekąskach, serach, sałatkach. Możemy powiedzieć, że jest to wino landrynkowe, które może przywoływać wspomnienia z dzieciństwa.

Roso XVI z Winnicy Carolus.

Jaworek Savee 2015 szczep Sauvignon Blanc, lekkie orzeźwiające białe wino, z wyczuwalną nutą zielonego jabłka, agrestu ale również świeżo skoszonej trawy, z charakterystyczną kwasowością i przyjemną świeżością.

Jaworek Savee 2015 z Winnicy Jaworek.

Jaworek Slinger 2015 to białe wytrawne jednoszczepowe wino Riesling; owoce tej szlachetnej odmiany późno dojrzewając, wymagają poza słoneczną aurą również długiej i zimnej fermentacji, uzyskujemy wówczas lekkie orzeźwiające wino aromatem zielonych jabłek, a delikatnie wyczuwalna kwasowość wyostrza smak oparty na bazie owoców cytrusowych.

Jaworek Slinger 2015 z Winnicy Jaworek.

Jaworek Rose 2015 to wino różowe jednoszczepowe Cabernet Cortis, delikatna słodycz, zrównoważona  kwasowość, świeżość oraz owocowe aromaty.

Nasze Pierwsze Wino zawiera treści przeznaczone dla osób pełnoletnich. Treści mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz. U. 2012 poz. 1356).