Winnica Król

Winnica Król położona jest we wsi Radoszki (w gm. Wilczyce), a dokładniej w starej, a zarazem w najpiękniejszej części wsi – w Podgajówce 4 km od Sandomierza w woj. świętokrzyskim. Ta malownicza kraina obejmuje: Dolinę rzeki Opatówki, wąwozy lessowe, doliny i zagajniki, liczne wzgórza, z których rozciągają się malownicze widoki aż po Góry Świętokrzyskie.

Od czasów średniowiecznych (1307 – 1511), Radoszki wraz z sąsiednim Oczynem (dzisiejszym Ocinkiem) wchodziły w skład gruntów miejskich Sandomierza, a następnie do połowy XIX wieku jako już odrębne wsie były własnością miasta Sandomierza. Tutejsze ziemie stanowiły rolnicze i produkcyjne zaplecze Sandomierza. Winiarstwo i winogrodnictwo rozwinęło się w Sandomierzu dzięki przybyciu Dominikanów na te tereny w XIII wieku.

Właściciel Winnicy p. Wojciech Król, filozof, ekonom, enolog, zauroczony tym miejscem, pragnie kultywować i przywrócić do dawnej świetności sztukę winiarską. Od 2012 roku uprawia tutaj winorośl Vitis Vinifera, głównie szczepy Chardonnay i Pinot noir (95%), Merlot i Cabernet seuvignon (5%) oraz niewielką ilość starych winnych krzewów Vitis Labrusca z początku ubiegłego wieku – z lat 20-ch. W tamtych czasach sprowadzono je do Polski i Europy z USA m.in. przez J.I.Padarewskiego.

Winnica Król jest winnicą biodynamiczną – w uprawie winogron p. Wojciech nie stosuje żadnych sztucznych nawozów, ani chemicznych-sztucznych środków ochrony roślin. Do uprawy i ochrony winorośli stosuje głównie preparaty ziołowe sporządzone własnoręcznie np. z pokrzywy czy skrzepu polnego. Jedyną ingerencją w naturę jest wykorzystywanie procesów naturalnie zachodzących w przyrodzie, a głównym narzędziem jest starożytny kalendarz księżycowy. Plenność krzewów jest silnie ograniczona – do 10 gron z 1 krzaka.

Winnica Król oferuje m.in. degustacje win, zwiedzanie winnicy, konsultacje enologiczne, doradztwo w zakresie zakładania winnicy i uprawy winorośli.

Ciekawostką jest fakt, że Winnica Król jest jednym z zaledwie kilku miejsc w świecie, gdzie oprócz wina „produkuje się” liście Vitis Vinifery (wiosenne suszone liście winorośli właściwej – do przyrządzania naparu do picia lub okładów bogatego w: flawonoidy, wolne katechiny, garbniki katechinowe, fenolokwasy i antocyjany, oraz witaminy. Jest to najstarsze lekarstwo w świecie znane już w Starożytnej Grecji.

Liście Vitis Vinifery mają działanie antybakteryjne, antyoksydacyjne, przeciwrodnikowe, przeciwzapalne, przyspieszające gojenie ran, przeciwzakrzepowe, stabilizujące strukturę błon komórkowych i śródbłonków, zapobiegające zatorom, zakrzepom i miażdżycy. Stosuje się przy leczeniu chorób alergicznych, chorób nowotworowych, chorób wieńcowych, przy zaburzeniach krążenia, nadciśnienia, przy cukrzycy, miażdżycy, zapaleniu siatkówek, żylakach, niewydolności wątroby, przy wirusowym zapaleniu wątroby, przy toksycznym uszkodzeniu komórek wątroby.

Dla p. Wojciecha – jak twierdzi, wino: to szacunek do natury, to magia miejsca z którego pochodzi, to cząstka ludzi tworzących ten szlachetny trunek, to towarzysz w chwilach szczęścia i smutku, zadumy i refleksji, to miłość, to mile spędzony czas w gronie najbliższych i przyjaciół, to odrobina relaksu, to dobra zabawa …

Przeczytaj również: