Od czego zacząć?

Załóżmy, że chcemy stworzyć wytrawne wino gronowe (czerwone lub białe) o mocy 12% i o niepowtarzalnym smaku. Właśnie. Od czego tu zacząć? Co nam potrzebne?

Filip na samym wstępie może nam zagwarantować, że wino gronowe będzie miało niepowtarzalny smak. Jego zdaniem kwestią otwartą jest czy smak ten będzie przyjemny czy nie. A jak się przygotować, aby właściwie pokierować naturą i powstało z tego dobre wino? Najlepszym wsparciem winiarza, które zdobywa się najtrudniej, jest wiedza i doświadczenie. O ile doświadczenie przychodzi samo wraz z kolejnymi rocznikami wina i wielu winiarzy tych „domowych” ma wyrobione nawyki przy fragmentarycznej raczej wiedzy, to samo doświadczenie nie gwarantuje zawsze udanych nastawów. O wiele ważniejsza i bardziej pomocna jest wiedza, przynajmniej ta podstawowa. To właśnie od niej powinniśmy przygotowania do samodzielnego wyrobu wina. Według Filipa, materiałów dla winiarzy „domowych”, dostępnych w języku polskim, jest stosunkowo niewiele. Łatwo, więc wskazać tych kilka najbardziej wartościowych. Filip proponuje nam zatem krótką listę:

  • Spiss L. „Najnowsze sposoby wyrobu win w domu”,
  • Cieślak J. „Domowy wyrób win”,
  • Vogel W. „Wino z winogron i innych owoców”,
  • Myśliwiec R. „Wino z własnej winnicy”,
  • Bosak W. „Produkcja win gronowych w małym gospodarstwie”.

Pierwsze cztery pozycje, zdaniem Filipa, można znaleźć w księgarniach i antykwariatach, a ostatnią pobrać z oficjalnego źródła (link tutaj). Poza tym proponuje nam odwiedzać strony internetowe, blogi i fora, a w tym między innymi:

Przy czym Filip, do tego typu źródeł, sugeruje nam podchodzić ostrożnie. Nie wszystkie podane w nich informacje są merytoryczne i wiarygodne. Jednak do tego typu przekazu informacji należy przyszłość, gdyż coraz więcej osób to właśnie w sieci internetowej szuka takich porad.

Uruchomiliśmy zatem ten blog winiarski „Nasze pierwsze wino”, aby dzielić się z Wami naszą pasją do tworzenia i doskonalenia wina. Jesteśmy dopiero na początku naszej drogi winiarskiej.

A Waszym zdaniem od czego powinniśmy zacząć?