Początkowo planowaliśmy dwa nastawy, jednak później zmieniliśmy nasze założenia ze względu na możliwość pozyskania większej ilości owoców.

Taka zmiana wpłynęła na rozszerzenie naszej pierwotnej listy (opisanej wcześniej tutaj) o nowe pozycje na dodatkowy nastaw m.in. w drożdże z pożywką, dodatkowe baniaki z korkami oraz zbiorniki i rurki fermentacyjne.

W sobotę dn. 04.10.2014 r. wybraliśmy się z przyjaciółmi (razem w 5 osób) w okolice Sandomierza na winobranie połączone z degustacją młodego wina. Odwiedziliśmy tutejsze winnice, które zadeklarowały nam wcześniej wsparcie w pozyskaniu surowca na wytworzenie naszego pierwszego wina . Pomogli nam tu szczególnie: Wojciech z Winnicy Król, Magda z Winnicy Faliszowice oraz Marceli z Moniką z Winnicy Sandomierskiej.

Winnica Król

Winnica Faliszowice

Winnica Sandomierska

W Winnicy Król bez pośpiechu i na luzie zwiedziliśmy to niezwykle ekologiczne miejsce. Zebraliśmy tutaj 30 kg winogron czarnych Seibel do naszych 3×32 litrowych pojemników. Później wszyscy odwiedziliśmy Winnicę Faliszowice, gdzie czekało na nas zebrane przez Magdę 40 kg winogron Regent (95%) i Rondo (5%), które oczywiście przełożyliśmy do naszych kolejnych 4×32 litrowych pojemników. Warto wspomnieć, że właśnie tutaj prowadzone są badania naukowe, mające na celu określenie przydatności winorośli na wzrost i jakość odmian przerobowych. Potem wróciliśmy do Winnicy Król na podwieczorną degustację młodego wina. Tutaj nabyliśmy też suszone liście Vitis vinifery – do przyrządzania naparu do picia (lub okładów). Podobno mają właściwości lecznicze. Rozmowa przy winie trochę nam się przeciągnęła, dlatego też planowane wspólnie ognisko musieliśmy po prostu przełożyć na inną okazję. Dopiero późnym wieczorem zameldowaliśmy się z przyjaciółmi na nocleg w Winnicy Sandomierskiej, gdzie degustowaliśmy do północy tutejsze wino Sandomirius. Na drugi dzień o godz. 9:00, z pomocą Marcelego, zebraliśmy do naszych trzech kolejnych pojemników 30 kg winogron szczepu Roesler. Na koniec, dwoma autami przetransportowaliśmy owoce do Kielc, do miejsca, które Waldek przygotował w ramach naszej inicjatywy.

Z Winnicy Król: 30kg Seibel w 3x32L pojemnikach.

Z Winnicy Sandomierskiej: 30 kg Roesler w 2x22L pojemnikach i 32L pojemniku.

Z Winnicy Faliszowice: 40kg Regent (95%) i Rondo (5%) w 4x32L pojemnikach.

Czym może charakteryzować się potencjalne wino z pozyskanych przez nas winogron? Wino ze szczepu Regent (mieszaniec, niemieckiej odmiany przerobowej do wyrobu wina czerwonego) zazwyczaj cechuje się lekkim owocowym aromatem o ciemnej barwie i łagodnym smaku. Praktykowane jest zwłaszcza w Niemczech kupażowanie szczepu Regent ze szczepem Pinot Noir.

Proporcje gatunków w szczepie Regent:
– 78,5% Vitis vinifera (winorośl właściwa, potocznie winna lub latorośl winna),
– 3,3% Vitis labrusca (winorośl lisia potocznie labruska),
– 14,6% Vitis rupestris (winorośl piaskowa, potocznie skalna),
– 1,6% Vitis berlandieri (winorośl wapniolubna),
– 1% Vitis riparia (winorośl pachnąca, potocznie nadbrzeżna),
– 1,1% Vitis lincecumii (winorośl dębowa).

Wino ze szczepu Rondo (mieszaniec, niemiecko-czeska odmiana) charakteryzuje się nasyconą ciemnoczerwoną barwą o przyjemnym czereśniowo-malinowym aromacie. Według Wojciecha Bosaka na portalu winologia.pl, „… Dobrze zrobione Rondo może rozwinąć całkiem złożone, szlachetne aromaty wiśni, leśnych owoców (borówki, jeżyny, maliny), czasem suszonych śliwek, często z nutą korzenną (pieprz, tytoń, lukrecja), kwiatową (fiołki) i mineralną (leśna ściółka, pestka). Jest to odmiana plastyczna, z której można uzyskać interesujące wina w różnym stylu. Rondo sprawdza się jako materiał na wina różowe, które – jeśli są dobrze zrobione – mogą być bardzo świeże, owocowe, malinowo-kwiatowe w aromacie. Całkiem dobrze wychodzą także lekkie, owocowe wina czerwone do bieżącej konsumpcji w typie gamay, robione metodą krótkiej, kilkudniowej maceracji gron.”

Proporcje gatunków w szczepie Rondo:
– 75% Vitis vinifera (winorośl właściwa, potocznie winna lub latorośl winna),
– 25% Vitis amurensis (winorośl amurska).

Wino ze szczepu Roesler (mieszaniec międzygatunkowy ze skrzyżowania Zweigelt X Vitis vinifery, austriacka odmiana przerobowa do wyrobu wina czerwonego) charakteryzuje się intensywną barwą, aromatem leśnych jagód, ekstraktywne (ciężkie, mocne, gęste, ciemne, nieprzezroczyste) z wysoką zawartością barwników i tanin.

Podsumowując naszą weekendową wyprawę, niezależnie od wrażeń, jesteśmy pełni uznania i podziwu, jak otwartymi i serdecznymi osobami są tutejsi gospodarze winnic, które mieliśmy przyjemność odwiedzić. Serdecznie dziękujemy za winogrona i wsparcie naszej blogowej inicjatywy dotyczącej naszego pierwszego wina.