Przygotowując listę pozycji potrzebnych do samodzielnego stworzenia wina, staramy się uwzględnić wszystko, co będzie nam potrzebne w całym procesie wytwórczym.

Być może na początku nie wszystkie produkty będziemy musieli kupować w dużych sklepach sieciowych czy w sklepach winiarskich. W miarę możliwości, możemy próbować pozyskać używane akcesoria winiarskie, możemy też pożyczyć od rodziny, przyjaciół czy znajomych lub kupić na wyprzedaży internetowej. Jednak planując produkcję naszego pierwszego wina, warto się pokusić o zakup nowych środków i akcesoriów, co będzie przecież naszą inwestycją.

Nasze pierwsze wspólne wino gronowe chcemy wyprodukować z gron pozyskanych bezpośrednio z winnicy. Szczegóły dotyczące zbioru tego szlachetnego owocu poznamy pod koniec września i w październiku, podczas zaplanowanego naszego udziału w winobraniu (w ramach wolontariatu) w okolicach Sandomierza. Tam też pozyskamy potrzebny nam surowiec.

Będziemy dysponować dwoma balonami 25-litrowymi, które chcemy wypełnić w całości po zlaniu wina po fermentacji. Zdaniem Filipa część wina zostanie „utracona” w formie osadu, próbek do pomiaru czy też degustacji, dlatego powinniśmy zakładaną objętość nastawu zwiększyć o 20%. Do wyrobu 25L wina potrzebujemy więc 30L moszczu (wytłoczonego soku winogronowego). Zatem fermentacja w zbiorniku fermentacyjnym a nie w balonie! Wyobraźcie sobie, że pakujemy 10-20L rozgniecionych winogron do szklanego balonu. A potem musimy je wyciągnąć, nie mówiąc już o ryzyku pęknięcia szkła i zrobienia sobie przy tym krzywdy! Oczywiście, niektórzy stosują taką metodę, ale jej nie polecamy. My za radą Filipa, zastosujemy pojemniki fermentacyjne.

Ile kilogramów owoców da nam 30L moszczu? Według Filipa, zakładając wydajność tłoczenia na poziomie 80%, która jest do osiągnięcia w warunkach gospodarstwa domowego nawet bez specjalistycznego sprzętu, powinniśmy zgromadzić w przybliżeniu 40kg winogron. Jest to waga samych owoców. Filip zwraca uwagę, iż winogrona zbiera się w kiściach. Szypułki i ewentualne liście stanowią kilka procent wagowych całości, stąd powinno się zwiększyć zbiór do 42-43kg. Taka ilość powinna zaspokoić nasze potrzeby z naddatkiem.

Do zbioru i transportu będziemy używać 20L pojemników.

Do pierwszego gąsiora 25L z przeznaczeniem na wino wytrawne białe, będziemy potrzebować winogron białych. Jeśli będą dostępne winogrona różnych szczepów w tym samym czasie dojrzewania, to zastosujemy kupażowanie w miazdze (miazga to rozdrobnione owoce, np. rozgniecione, poddane maceracji lub fermentacji). Zgodnie z propozycją Filipa, winogrona białe rozdrobnimy i od razu wytłoczymy w prasie do owoców, po czym uzyskany winogronowy sok poddamy fermentacji. Niekiedy rozdrobnione jagody winogrona poddaje się krótkiej maceracji (w czasie której sok ma kontakt ze skórkami), jeśli ma to pozytywny wpływ na przyszłe wino oraz jeśli można zapewnić odpowiednie warunki np. niska temperatura, siarkowanie.

Do drugiego gąsiora 25L z przeznaczeniem na wino wytrawne czerwone, będziemy potrzebować winogron ciemnych. Tutaj chcemy zastosować kupażowanie w miazdze fermentacyjnej. Winogrona na wino czerwone poddamy fermentacji w miazdze, ponieważ cały barwnik (substancja odpowiedzialna za czerwoną barwę win czerwonych) znajduje się w skórkach. Poza barwą, z miazgi (skórek i pestek) wydobywają się (ekstrahują) do wina taniny (substancje nadające cierpko-ściągający smak win czerwonych).

Poniżej przedstawiamy naszą pierwszą listę, w której definiujemy to, co będzie nam potrzebne na poszczególnych etapach do samodzielnej produkcji wina.

Etap Kategoria Produkt Źródło Ilość
 1 Pozyskanie owoców Owoce Winogrona

(owoce jasne, owoce ciemne)

Okolice

Sandomierza

25L gąsior = 42-43 kg owoce białe;

25L gąsior = 42-43kg owoce ciemne

 2 Przygotowanie miejsca na nastaw Lokum Piwnica U Valdiego Piwnica na fermentacje.

Piwnica na leżakowanie

 3 Fermentacja/

maceracja w miazdze

Akcesoria 20L pojemnik fermentacyjny BIOWIN 4 szt. (po 2 na białe i czerwone) – jeśli w tym samym czasie dwa nastawy 25L.
 4 Fermentacja Drożdże (1) Drożdże aktywne do wina białego, np. Enovini WS.

(2) Drożdże aktywne do w. czerwonego, np. Fermicru VR5.

 BIOWIN (1) 2 x 2 saszetki

(2) 2 x 2 saszetki

 5 Fermentacja Pożywka do drożdży 2 rodzaje pożywek: organiczna i nieorganiczna BIOWIN Po 1 saszetce z każdego rodzaju do obu win.
 6 Konserwacja miazgi/wina Pirosiarczyn Pirosiarczyn potasu BIOWIN Opakowanie

10g

 7 Prasowanie miazgi Akcesoria Prasa do owoców i winogron  RAMOWA 12L oraz worek filtracyjny do prasy Sklep winiarski (1)Pojemność 12 litrów

Waga: 18,5kg

Wys: 66cm

Sz: 43cm

(2) Worek 12L

 8 Fermentacja w pojemniku fermentacyjnym/balonie Akcesoria Balon 25L BIOWIN 2 szt.
 9 Fermentacja w pojemniku fermentacyjnym/balonie Akcesoria Rurka fermentacyjna BIOWIN 4 szt.
 10 Dojrzewanie w balonie Akcesoria Korek BIOWIN 2 szt.
 11 Przelewanie Akcesoria Wężyk ze szklaną rurką BIOWIN 1 szt.
 12 Przelewanie Akcesoria Lejek nd 1 szt.
 13 Czyszczenie Pirosiarczyn Pirosiarczyn sodu Sklep winiarski 50 g
 14 Czyszczenie Akcesoria Szczotka do butelek i baniaków nd 2 szt.
 15 Czyszczenie Akcesoria Suszarka na butelki nd 1 szt.
 16 Butelkowanie Akcesoria (1) Używane butelki białe

(2) Używane butelki oliwkowe

Restauracje 33 szt. +

33 szt.

 17 Butelkowanie Akcesoria Korki Sklep winiarski 66 szt. Korek aglomerowany walcowy d. 24×38 (100szt. w opakow.)
 18 Butelkowanie Akcesoria Korkownica Do dyspozycji korkownica stojąca 1 szt.
 19 Pomiary Akcesoria Gęstościomierz (cukromierz) BIOWIN 1 szt.
 20 Pomiary Akcesoria Kwasomierz BIOWIN 1 szt.
 21 Dodatkowe zabiegi Dosładzanie Cukier biały Sklep spożywczy W zależności od potrzeby

Pod listą krótka informacja na ten temat.

 22 Dodatkowe zabiegi Dokwaszanie Regulator kwasowości (mieszanka kwasów winowego, jabłkowego i cytrynowego) Sklep spożywczy W zależności od potrzeby.
 23 Dodatkowe zabiegi Odkwaszanie Węglan wapnia BIOWIN Max 2g na 1L moszczu/wina.
 24 Dodatkowe zabiegi Dojrzewanie Płatki/kostkii dębowe lub dębowa beczka Sklep winiarski Do ustalenia

Nasza pierwsza lista

Przy zbyt niskiej zawartości cukrów w owocach, dosładzanie moszczu pozwala osiągnąć pożądany poziom alkoholu. Zatem ile cukru powinniśmy uwzględnić w naszej liście? Według Filipa będzie to zależało od winogron, które pozyskamy z winnicy. Jego zdaniem w idealnej sytuacji winogrona powinny mieć wystarczającą zawartość cukru do wyprodukowania wina o zawartości 10-13% alkoholu. W warunkach polskich może być z tym ciężko, choć w profesjonalnych winnicach o odpowiednich stanowiskach winorośli nie jest to niemożliwe. Dlatego podczas naszego winobrania, zapytamy Gospodarza o radę – jeśli będzie taka konieczność, ile jego zdaniem powinniśmy dodać cukru do naszych nastawów z jego winogron.

Zakładając, że większość akcesoriów wymienionych w powyższej tabeli, zamierzamy kupić, możemy przyjąć, że koszt tego przedsięwzięcia, bez kosztu naszej pracy, kosztu transportu i kosztu surowca (owoców) może się zamknąć w granicach 1.200,00 do 1.300, zł.

Jeśli jednak większość akcesoriów uda nam się zdobyć nieodpłatnie lub pożyczyć (bez większych kosztów), a zrealizujemy jedynie zakup środków, takich jak: drożdże, pożywki, pirosiarczyn potasu, kwasomierz, węglan wapnia, dodatkowy zbiornik fermentacyjny, korki do butelkowania, worek filtracyjny, to w przybliżeniu planowany koszt powinien zamknąć się w granicach: 140-150 zł.