We wsi Szczeka, w gminie Rytwiany w województwie świętokrzyskim położona jest winnica Carolus.

Właściciel winnicy od dawna związany jest ze Stowarzyszeniem Winiarzy Podkarpacia, a od roku 2016 również ze Stowarzyszeniem Winiarzy Sandomierskich. Do winnicy prowadzi droga ze środka wsi w kierunku starej szkoły i lasu.

winnica Carolus

Zajmująca 0,5 ha uprawa winorośli założona została w 2007 r. pod doświadczonym winiarskim okiem Ryszarda Cacaja z Kolbuszowej. Wacław Szczoczarz założyciel winnicy Carolus, korzysta z porad swojego podkarpackiego przyjaciela także podczas winifikacji, często zagląda też do branżowej literatury fachowej autorstwa Romana Myśliwca. Posadził: Marechal Foch, Rondo, Regent, Seyval Blanc, Hibernal, Gewurztraminer i kilka odmian deserowych.

zbiory winogrona 2 w Winnicy Carolus

zbiory winogrona 1 w Winnicy Carolus

Nazwa winnicy pochodzi od imienia króla szwedzkiego Karola XII, który w 1702 r. podczas wojny północnej, przemieszczając się z wojskiem między Krakowem a Lublinem nocował w Szczece. 

Gospodarz przyznaje, że winnica to absorbujące czasowo i finansowo hobby, szczególnie w pierwszych latach uprawy. Na co dzień pan Wacław zajmuje się hodowlą ryb, głównie karpi, a że wino znakomicie komponuje się z rybnymi potrawami, to jego winiarskie hobby jest równocześnie elementem promocji ryb. I jak mówi gospodarz, dobrze jest też, co jakiś czas oderwać się od codzienności i spotkać z przyjaciółmi przy lampce własnego wina. Cytując parafrazę epopei narodowej przytaczanej przez pana Wacława: popatrzeć na świat przez pryzmat małej winnicy nad brzegiem ruczaju, na pagórku niewielkim, obok brzozowego gaju…

W roku 2010 w tajniki uprawy i winifikacji został wprowadzony syn pana Wacława Paweł zostając opiekunem winnicy. W roku 2016 winnica doczekała się legalizacji wprowadzenia trunku na rynek.

staw rybny

Winnica Carolus oferuje nie tylko zwiedzanie winnicy i gospodarstwa rybnego, ale także degustacje wina, rybnych przysmaków oraz noclegi w pięknie położonym hotelu przy stawach.

_MG_0007

_MG_0009

Wino Regent z winnicy Carolus

Wino Regent z winnicy Carolus wraz z wędzonym rytwiańskim karpiem znalazło się na stołach papieży Benedykta XVI i Franciszka.

Przeczytaj również:

Nasze Pierwsze Wino zawiera treści przeznaczone dla osób pełnoletnich. Treści mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz. U. 2012 poz. 1356).